niedziela, 22 marca 2015

Niczym agent CIA, czyli recenzja "Anatomii kłamstwa"

"Anatomia kłamstwa" - F. Houston, M. Floyd, S. Carnicero, D. Tennant
Wydawnictwo: Sine Qua Non


Zastanawialiście się kiedyś jak to jest być tajnym agentem? Podobnie jak mnie pewnie kojarzy się to wam z tajnymi misjami, szalonymi pościgami i zbrodniarzami, z których podczas przesłuchań należy jakimś magicznym sposobem wyciągnąć prawdę. Zatrzymajmy się przy tym ostatnim. W prawdziwym życiu bycie agentem służby wywiadowczej nie jest może aż tak spektakularne, jednak nie można odmówić temu zajęciu swego rodzaju magii. Autorzy "Anatomii kłamstwa" to byli agenci CIA. Przez całe lata swojej pracy doprowadzili do przyznania do winy ogromnej ilości zbrodniarzy. W tym niezwykłym poradniku pokazują nam jak w rzeczywistości wygląda ich praca oraz podpowiadają co robić, aby w zwyczajnym życiu być czujnym obserwatorem. 

"Anatomia kłamstwa" to zaskakująco praktyczny poradnik, oparty na konkretnych przykładach. Autorzy analizują konkretne, a nawet znane całemu światu sytuacje, podczas których dochodziło do przekłamań, których skutki  często były tragiczne. Pokazują jakie zachowania ludzi mogą demaskować fałsz oraz w jaki sposób to wykorzystać. Sami agenci przesłuchują podejrzanych zwykle bez użycia wariografu, gdyż twierdzą, że ten sposób jest dużo bardziej inwazyjny dla rozmówcy, a co za tym idzie, podejrzany staje się mniej chętny do współpracy. Na końcu książki dodano także proponowane listy pytań, między innymi dotyczące zatrudnienia opiekunki do dziecka, czy ewentualnej zdrady partnera. 

Jako miłośniczka kryminalnych klimatów uważam, że "Anatomia kłamstwa" to prawdziwe kompendium wiedzy dla wszystkich bacznych obserwatorów świata. Wbrew pozorom wszystkie opisane metody i procesy opierają na psychologii, co pokazuje jak bardzo natura ludzka potrafi być nieobliczalna. 


3 komentarze:

 1. Bardzo, ale to bardzo chce tej książki. :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja już zrezygnowałam z tej ksiązki, ale kurcze, chyba to przemyślę raz jeszcze :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy wpis

  http://xurl.pl/6jjl

  OdpowiedzUsuń