poniedziałek, 11 maja 2015

"Miasto cieni" - Michael Russell

MIASTO CIENI - MICHAEL RUSSELL
Wydawnictwo: Sine Qua Non


Lata 30-ste XX wieku. W Dublinie dochodzi do dziwnej serii zabójstw. Bez śladu znika ciężarna kobieta Susan Field. Policjant Stefan Gillespie oraz przyjaciółka ofiary Hannah Rosen próbują odkryć prawdę, która nigdy nie miała wyjść na jaw i która na zawsze odmieni życie bohaterów. 


"Miasto cieni" to porządnie napisany thriller-kryminał, który przykuwa uwagę treścią i barwnymi miejscami akcji.  Wydarzenia dzieją się w konkretnych miejscach, które czytelnik, jeśli nie zna, to przynajmniej kojarzy. Zwłaszcza dzięki temu, że akcja przez dobre pół książki dzieje się w przedwojennej Polsce. Dodatkowo powieść pod otoczką kryminalnej rzeczywistości porusza trudne i dość kontrowersyjne tematy. Podziemie aborcjonisty, tajemne i głęboko skrywane romanse z dublińskimi księżami, wreszcie śledztwo, które powoli naprowadza czytelnika na dobry trop, ale niczego nie wyjaśnia łopatologicznie. Szczególnie podobają mi się jednak nawiązania do Polski, które w obcojęzycznych powieściach są rzadkością. Wsparte prawdziwym tłem historycznym nie tylko fascynują i przykuwają uwagę, lecz również uczą i przypominają trudną historię wyzwolenia Wolnego Miasta Gdańsk. 

Polecam powieść każdemu miłośnikowi tak zwanych białych kryminałów. Specyfika świata przedstawionego przypomina mi momentami "Wołanie kukułki" J.K. Rowling, mimo, że książki pozornie różnią się pod każdym względem. To zdecydowanie kawał dobrej literatury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz