czwartek, 14 maja 2015

Show must go on, czyli "Queen. Królewska historia"

"QUEEN. KRÓLEWSKA HISTORIA" - MARK BLAKE
Wydawnictwo: Sine Qua Non


Queen. Legendarny zespół z niezapomnianymi artystami, z utworami, które po niemal 40 latach nadal zachwycają. Nie tylko wykonaniem i pomysłami, lecz tą iskierką swoistej magii, której obecnie niestety brakuje większości zespołów. Mogłoby się wydawać, że dotychczas napisano o Queenach wszystko. Zespół rozpadł się wieki temu, a wokalista i jednocześnie jedna z najjaśniejszych gwiazd showbiznesu wszech czasów, zmarł. Coś jednak sprawiło, że kolejne pokolenia wciąż zachwycają się starymi kawałkami, przypisując im coraz to kolejne ideologie, a to niewątpliwe świadczy o tym, jak wielkim fenomenem stała się ta grupa. 


Trzymam w dłoniach tomiszcze w kolorach bieli i złota. Przewracam kolejne strony i wyraźnie czuję się jakbym właśnie słuchała kolejnych utworów, mimo, że wieża jest wyłączona, a słuchawki leżą w szufladzie. Poznaję historię i zaskakujące anegdoty z życia Freddiego Mercury'ego. Zdumiewa mnie to, jak bardzo kontrowersyjnym był człowiekiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że czasy,  w których żył i tworzył nie były zbyt tolerancyjne dla ludzi jego pokroju. 

Mark Blake napisał niezwykle rzetelną i szczegółową biografię zespołu Queen, która wciąga w równym stopniu, co dobra powieść kryminalna. Wyciągnął na światło dzienne opowieści i anegdoty z barwnego życia Freddiego Mercury'ego, nie pomijając żadnych szczegółów, dzięki czemu czytelnik może choć w części poznać jego tajemnice (było ich mnóstwo, a wiele z nich do dziś jest owiane legendą). 

Nie ma co zaprzeczać, że grupa Queen jest fenomenem na skalę światową i niewątpliwie przetrwała zdradliwą próbę czasu. Ich utwory cały czas śpiewa cały świat, a każde kolejne pokolenie odkrywa ich muzykę na nowo. Jeśli jesteście fanami Queen, nie macie się nad czym zastanawiać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz