środa, 12 sierpnia 2015

"Odłamki", czyli inaczej o wojnie

"Odłamki" - Ismet Prcić
Wydawnictwo: Sine Qua Non

"Odłamki" to autobiograficzna opowieść rozgrywająca się na tle konfliktu etnicznego w Bośni pod koniec XX wieku. Ismet w obliczu tragicznych wydarzeń zostaje uchodźcą i od tej pory musi szukać własnego miejsca na Ziemi. Na przestrzeni lat jego losy splatają się z historią Mustafy - żołnierza, a więc człowieka stojącego po drugiej stronie "barykady". 

Książka niewątpliwie porusza. To opowieść o bezsensie wojny. O głodzie, strachu i wszystkim, co jest z tym związane. O niekończącej się ucieczce i braku spokojnego miejsca na Ziemi. Autor buntuje się przeciwko niesprawiedliwości, której doświadczył w tak dużym stopniu. Opisane wydarzenia miały miejsce naprawdę. Aż ciężko uwierzyć jak niedawno, bo przecież zaledwie kilkanaście lat temu, kiedy świat, wydawałoby się, jest coraz bardziej cywilizowanym miejscem. Ismet Prcić nie waha się pisać o najdrobniejszych szczegółach, dlatego jego powieść jest bardzo realna i trafia do czytelnika. Styl pisania nie jest może idealny, ale autor nadrabia niedociągnięcia rzadko spotykaną autentycznością. 

To nie jest łatwa powieść. Z pewnością jest wypełniona cierpieniem i bólem, ale nie brakuje w tym wszystkim dużej nadziei na lepsze jutro i radości życia. Trafi do dojrzalszych czytelników spragnionych prawdy i pamięci historii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz